Śledź nas:

Jak wybrać odpowiednią pergolę na swój taras

Jak wybrać odpowiednią pergolę na swój taras

Nowoczesne pergole cechują się możliwością całkowitego zadaszenia tarasu, dzięki czemu pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale też ochronną. Zabezpieczają przed słońcem, wiatrem, deszczem. Umożliwiają regulację pokrycia dachowego względem sowich potrzeb i warunków pogodowych. Wraz z pojawieniem się nowych rozwiązań i możliwości konstrukcyjnych dla tego typu zadaszenia w ogrodzie, powstały nowe dylematy. Czego potrzebuję dla siebie, co u mnie sprawdzi się najlepiej i gdzie najlepiej umiejscowić pergolę. Jest kilka istotnych kwestii, które ułatwią wybór a przede wszystkim będą cieszyć domowników i ich gości.

Kształt oraz wymiar tarasu

Najważniejsze jest, abyśmy wiedzieli jak duże zadaszenie planujemy. Ile metrów ma nasz taras oraz jaki kształt ma mieć pergola. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania lub budowy domu możemy od razu zaplanować jaki wysięg i szerokość będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Wysięgiem nazywamy wymiar liczony od elewacji budynku w stronę trawnika. Szerokość natomiast liczymy wzdłuż ściany budynku. Trzeba zwrócić uwagę na wszelkie nierówności i strukturę fasady budynku. W tym celu klienci chętnie kontaktują się z firmą, u której chcą zamówić pergolę na konsultacje i dokładne pomiary. Na tym etapie eksperci najlepiej mogą doradzić i fachowym okiem ocenić możliwości konstrukcyjne tarasu. W przypadku pergoli wolnostojących należy zwrócić uwagę, aby podłoże było odpowiednio utwardzone.

Umiejscowienie pergoli względem nasłonecznienia w ciągu dnia

Miejsce, w której chcemy ustawić pergole należy wybrać biorąc pod uwagę, gdzie i o której godzinie jest największe nasłonecznienie. Jeśli wybierzemy stronę północne, ekspozycja na słońce będzie największa. Warto wtedy przemyśleć wielkość zadaszenia, tak aby dawał cień przez większość dnia. Pergola powinna być na tyle szeroka, żeby spędzając letnie dni na tarasie, dawała cień na jak największej powierzchni. Dobrze wziąć pod uwagę montaż rolety bocznej, która będzie dawała komfort wypoczynku także popołudniami.

Aranżacja tarasu

Aranżując taras prócz zadaszenia ważne, aby zaplanować umiejscowienie mebli ogrodowych oraz dodatków. Jeśli nasz taras jest połączony z wyjściem z domu, ułożenie stołu, krzeseł a nawet oświetlenia czy roślinności, powinno dawać możliwość swobodnego poruszania się. Dzięki wcześniej przemyślanej kompozycji możemy określić, gdzie powinno kończyć się zadaszenie pergoli. Dzięki temu będzie dawała cień w najbardziej newralgicznych miejscach np. podczas siedzenia przy stole czy odpoczynku na kanapie.

Indywidualne wykorzystanie tarasu

Nie bez znaczenia jest przeznaczenie naszej przydomowej przestrzeni. Należy zadać sobie pytanie czy częściej będziemy wypoczywać w ciągu dnia, jedząc rodzinne obiady, czytając książkę, bawiąc się z dziećmi. A może głównie wieczorami, spędzając czas na świeżym powietrzu odpoczywając po pracy, zapraszając gości. Dobór dostosowanych do nas usprawnień znacząco poprawi nasz komfort. Dzięki promiennikom ciepła montowanym na konstrukcji pergoli będzie można ogrzać się, kiedy słońce już zajdzie lub w chłodniejsze dni. Możemy wybrać również oświetlenie LED a nawet nagłośnienie Bluetooth.

Montaż

Wybierając pergolę montowaną przy fasadzie budynku należy wziąć pod uwagę czy na ścianie budynku nie znajdują się elementy utrudniające montaż takie jak kable, anteny, rynny. Ważny jest także system odprowadzania wody deszczowej. Dlatego przy montażu pergoli najlepiej zaufać firmie, u której zamawia się zadaszenie. Pomoże to zaoszczędzić nam problemów w przyszłości jakie mogą przytrafić się podczas samodzielnego montażu.

Styl i kolor      

W zależności czy decydujemy się na pergolę lamelową czy materiałową możemy wybierać w różnych kolorach i stylach tak aby pasowała do naszego gustu i komponowała się z domem. Do wyboru są rozmaite formy lakierowania stelaża wykonanego z estrudowanego aluminium. Możemy zdecydować się na bardziej nowoczesny np. w kolorach bieli lub szarości albo stworzyć ciepłą atmosferę w ogrodzie wykorzystując lakierowanie imitujące drewno.

 

Zobacz inne wpisy

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się
Poznaj nasze
inne marki