Jakie rośliny wybrać na taras, aby kolorowo rosły cały rok?

2023.02.01

Całoroczne rośliny to nie tylko iglaki takie jak tuje, sosny, świerki czy jodły. Możemy nasz ogród lub taras zamienić w kolorową, roślinną przestrzeń cieszącą oko przez cały rok. Wiele z roślin także w okresie zimy zachowuje wielobarwne liście lub igły. Są idealnym uzupełnieniem dla kwiatów, które zimy nie są w stanie przetrwać i kwitną dopiero na wiosnę. Jak wiemy, nie tylko latem wypoczywamy na świeżym powietrzu, warto to robić niezależnie od pory roku. W szczególności, jeśli mamy przystosowaną do tego przestrzeń np. w postaci zadaszenia tarasu, promienników ciepła czy odpornych na warunki pogodowe mebli. Dlaczego warto rozważyć rośliny całoroczne? Ponieważ w większości są łatwe w pielęgnacji, nie wymagają częstego nawożenia i przycinania oraz sprawdzą się nawet dla osób, które nie mają ręki do hodowania kwiatów.  

Przedstawiamy kilka najpopularniejszych gatunków, którymi możesz ozdobić swój balkon lub taras nie czekając na wiosnę:

Bluszcz pospolity, powszechnie znana jako bluszcz angielski, to gatunek rośliny kwitnącej z rodziny Araliaceae, pochodzącej z większości Europy i zachodniej Azji. Jest to wiecznie zielona pnąca lub pełzająca po ziemi roślina drzewiasta, której liście mają zazwyczaj 5–10 cm długości i 2,5–5 cm szerokości. Bluszcz pospolity to popularna roślina ozdobna, uprawiana ze względu na atrakcyjne liście i zdolność wspinania się po ścianach i drzewach. Odmiany o wybarwionych liściach mogą rosnąć także na słońcu, wówczas będą nabierać ładnego koloru. Natomiast bluszcz o ciemnych liściach zdecydowanie woli miejsca zacienione. Podczas bardzo ciepłych dni trzeba pamiętać o nawadnianiu. Bluszcz lubi glebę uniwersalną z dodatkiem wapnia.

Golteria pełzająca to roślina z rodziny Ericaceae, która jest często uprawiana jako roślina ozdobna. Jest to niski krzew z małymi, ciemnozielonymi liśćmi i jasno czerwonymi lub różowymi kwiatami. Roślina ta jest znana ze swoich pachnących jagód, które są popularne jako składnik dodawany do herbat i jako dodatek do jedzenia. Gaultheria procumbens jest naturalnie występująca w lasach skalnych i mieszanych lasów w rejonach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Jej liście zimą zmieniają kolor na purpurowy i pojawiają się intensywnie czerwone owoce. Latem wypuszcza lekko różowe kwiaty. Golteria dobrze radzi sobie w doniczce w lekko zakwaszonej i wilgotnej glebie. Jest odporna na słońce i temperatury dlatego nie wymaga specjalnego miejsca na tarasie.

Barwinek pospolity (Vaccinium vitis-idaea) to mały krzew z rodziny wrzosowatych, który rośnie naturalnie w Europie i Azji. Liście barwinka są ciemnozielone i ostro zakończone, a kwiaty są białe lub różowe. Roślina ta produkuje małe, jednoskładnikowe, czerwone jagody. Barwinek jest również popularny jako roślina ozdobna, ze względu na swoje kwitnienie i owoce. Nie wymaga dużo uwagi w pielęgnacji. Lubi lekko wilgotną glebę i mało nasłonecznione miejsca. Chociaż jest odmiana o niejednolitym kolorze liści, która wręcz odwrotnie, chętnie rośnie w pełnym słońcu.

Kiścień to roślina o wielu odmianach. Rośliny te są znane z kwitnących pąków i kwiatów, które pojawiają się wczesną wiosną. Liście kiścienia są różnokolorowe. Owoce są jagodami, które chętnie jedzą ptaki. Wiele gatunków kiścienia jest uprawianych jako rośliny ozdobne ze względu na swoje kwitnące pędy i liście, które zmieniają kolor na jesieni. Na szczególną uwagę zasługują odmiany 'Zeblid' i 'Rainbow'. Zeblid cechuje się pięknymi liśćmi przeczącymi od zieleni przez czerwony aż do bordowego. Rainbow posiada niezwykłe różowe liście o nieregularnym kolorze z przebarwieniami bordowego, białego i zielonego. Lubią miejsca zacienione o kwaśnym odczynie podłoża.

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) to gatunek drzewa z rodzaju jałowca. Jest to niskie drzewo o rozłożystych korzeniach i płożących się pędach, które tworzą gęste kobierce. Liście jałowca są zielone i igłowate. Kwiaty i jagody jałowca są małe i zielone, a jego jagody są często wykorzystywane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Jałowiec jest często uprawiany jako roślina ozdobna na skalniakach i rabatach, a także jako roślina naturalizująca w wielu krajobrazach. Bardzo dobrze radzi sobie zarówno z polską zimą jak i upalnym latem. Nie wymaga specjalnej gleby, dobrze rośnie praktycznie w każdych warunkach.